Muzeum Ściśle Tajne

Mało osób wie, że w miejscowości Tryszczyn, tuż pod Bydgoszczą, zostało udostępnione dla zwiedzających dość osobliwe miejsce – Muzeum Ściśle Tajne. Muzeum to nic innego jak podziemny schron przeciwatomowy, stworzony w roku 1958 w obawie przed atakiem nuklearnym ze strony USA. Pomimo że ryzyko bombardowania minęło po przyłączeniu się Polski do NATO, schron do całkiem niedawna utrzymywany był w sekrecie przez Obronę Cywilną, aby w razie zagrożenia być gotowy do  przyjęcia sztabu kryzysowego bydgoskiego urzędu wojewódzkiego. I to właśnie rewelacyjny stan, w jakim znajduje się schron, czyni to miejsce wyjątkowym. W miejscu pozostała większość dawnej aparatury, która pomagała zarządzać miejscem i utrzymywać schronionych weń osób przy życiu.

50 pomieszczeń o łącznej powierzchni 500 m2 ukryte ponad 4 metry pod ziemią. Wraz z przewodnikiem zaglądamy do każdego z nich i dowiadujemy się o jego docelowym przeznaczeniu. Przed wejściem nałożyliśmy na głowę kask i narzuciliśmy na siebie cieplejsze ubrania (w bunkrze panuje temperatura ok 13 stopni Celsjusza).

Muzeum Ściśle Tajne

Niesamowitym walorem Muzeum Ściśle Tajnego, jest możliwość dotyku eksponatów, a także załączenia aparatury, która pomimo upływu wielu lat w większości przypadków wciąż działa. Jednak przeznaczenie nie wszystkich urządzeń jest znane opiekunom Muzeum, ponieważ cała dokumentacja na temat schronu została wywieziona.

Muzeum Ściśle Tajne
Muzeum Ściśle Tajne

Muzeum Ściśle Tajne

Schron skonstruowano i wyposażono tak, aby mogło w nim przeżyć ok 58 osób przez 12 dni. Uważa się, że skażenie środowiska po takim okresie spada na tyle, że da się w miarę normalnie funkcjonować na powierzchni.

Muzeum Ściśle Tajne
Muzeum Ściśle Tajne
Muzeum Ściśle Tajne

Oczywiście schron nigdy nie został wykorzystany, ale przez lata był utrzymywany, a urządzenia w nim konserwowane, aby zachować swoją sprawność. Wśród zwiedzających amantów tego typu budowli daje się słyszeć opinie, że jest to najprawdopodobniej najlepiej zachowany schron w Polsce.

Muzeum Ściśle Tajne
Muzeum Ściśle Tajne
Muzeum Ściśle Tajne

W pomieszczeniach schronu udało nam się zobaczyć między innymi zbiorniki na powietrze, ropę, wodę. Jeden bojler był ogrzewany, aby zapewnić ciepłą wodę w umywalkach i prysznicu. Ogrzewane były również pomieszczenia schronu, jednak temperatura nigdy nie przekraczała 17 stopni Celsjusza.

Muzeum Ściśle Tajne
Muzeum Ściśle Tajne
Muzeum Ściśle Tajne

Dla nas, amantów bunkrów i opuszczonych miejsc, zwiedzanie Muzeum było świetnym doświadczeniem! Oprócz oglądania znajdujących się tam eksponatów, mogliśmy wcielić się w rolę dyspozytora, lekarza, czy wojewodę i samodzielnie uruchomić sprawne do tej pory urządzenia. Bilet wstępu kosztuje jedynie 12 zł (ulgowy 8 zł), więc otrzymujemy niesamowitą zabawę za bardzo małe pieniądze.

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pozostań też z nami w kontakcie:
– Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami z naszych podróży
– Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe rękodzieła, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy

Reklama